Vitamín D a osteoporóza: Zlomeniny trápia ženy, aj mužov

Uverejnené 17:03

Tichý zlodej kostí

Osteoporóza patrí v súčasnosti k najzávažnejším zdravotníckym problémom – je hlavnou príčinou nebezpečných zlomenín vo vyššom veku. Osteoporóza postihuje najmä staršie osoby a ženy po menopauze, ale ochorenie neobchádza ani mužov.

Odhaduje sa, že rizikom osteoporotickej zlomeniny je ohrozená asi každá tretia žena a asi každý šiesty muž vo veku nad 50 rokov, čo predstavuje asi 6 – 8 % populácie. Medzi najčastejšie miesta zlomenín patria kosti predlaktia, stavce a horný koniec ramennej a stehennej kosti.

Zlomeniny krčka stehennej kosti mávajú vo vyššom veku často fatálne následky. Výskyt osteoporózy dramaticky stúpa s vekom – v ostatných rokoch sa presúva do stále nižších ročníkov, a v súčasnej dobe má v populácii stúpajúci trend.

Hoci osteoporóza nebolí, ide o nebezpečné ochorenie. Nie nadarmo si zaslúžila prívlastok „tichý zlodej kostí“.

Čo je to osteoporóza?

Osteoporóza je ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami mikroarchitektúry kosti. To vedie k oslabeniu pevnosti kostí, a tým k ich zvýšenej lámavosti.

Aj keď osteoporóza nemá na začiatku žiadne symptómy, o to závažnejšie sú dôsledky v ďalšom priebehu ochorenia (bolesti kostí, poruchy pohyblivosti, zlomeniny).

osteoporóza-zlomeniny

Osteoporózu spôsobuje aj nedostatok vitamínu D

Pod vznik osteoporózy u staršej populácie sa – okrem iných faktorov, ako nekvalitná strava, neschopnosť organizmu, úplne sa adaptovať na znížený príjem vápnika, nízka fyzická aktivita, nízka hladina alebo nedostatok ženských a mužských pohlavných hormónov – podpisuje aj nedostatok vitamínu D.

Vitamín D zohráva v kostnom a minerálovom metabolizme nenahraditeľnú úlohu, pretože podporuje vstrebávanie vápnika zo zažívacieho traktu do organizmu (a jeho využitie v tele), čím zabraňuje, aby sme ho strácali obličkami.

Len pre ilustráciu: bez vitamínu D dokáže organizmus vstrebať len 10 – 15 % kalcia a 60 % fosforu, obsiahnutého v strave. Vitamín D sekundárne zvyšuje aj vstrebávanie fosforu v čreve, čo zlepšuje ukladanie vápnika do kosti. Takto sa (okrem vápnika) využije aj fosfor, ktorý je na výstavbu kostí takisto potrebný.

Tieto fakty ukazujú, prečo je zaistenie dostatku vitamínu D v organizme nevyhnutným predpokladom prevencie a podmienkou liečby osteoporózy.

Zlomeniny, kvalita kostí a vitamín D

Za normálnych okolností, vzniká vitamín D v koži pôsobením ultrafialového žiarenia. Odtiaľ sa transportuje krvou do celého tela.

Účinným sa vitamín D stáva až premenou v pečeni a v obličkách – vo forme metabolitov, ako sú kalcidiol a kalcitriol. Tvorba vitamínu D v koži vo väčšine prípadov pokrýva potreby organizmu. V tejto súvislosti odborníci udávajú, že na to stačí hodinový pobyt vonku, pričom nie je nevyhnutné priame opaľovanie celého tela.

Osoby, ktoré takúto možnosť nemajú (napr. staršie osoby s obmedzenou pohyblivosťou), si môžu doplniť vitamín D potravou. Vitamín D sa vo zvýšenej miere nachádza v morských rybách, vajciach, obsahuje ho mlieko, smotana a pod.

Odporúčaná dávka vitamínu D je 400 IU (medzinárodných jednotiek) denne, vo vyššom veku sa musí dávka zvýšiť na 800 IU denne.

Pri nedostatku vitamín D v strave, je potrebné, aby sme ho podávali v liekovej forme. Pri liečbe osteoporózy sa podáva vitamín D vo forme cholekalciferolu. Zvýšená hladina vitamínu D podporuje lepšie vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva, znižuje vyplavovanie vápnika z kostí a zlepšuje ich mineralizáciu.

(spracované podľa prof. MUDr. Sylvia Dusilová Sulková, DrSc., MBA: Nezastupitelná úloha vitaminu D v prevenci a léčbe osteoporózy a podľa materiálov Spoločnosti pre osteoporózu a metabolické ochorenia kostí, o.z. Slovenskej lekárskej spoločnosti)

 

Najnovšie články