Vitamín D a ochranný vplyv na obličky

Uverejnené 8:36
vitamín-D-obličky

D-éčko a obličky

Pri spojení pojmov vitamín D a obličky, platí vyvážená rovnica. Bez obličiek by sme nemali dostatok vitamínu D, pretože práve v tomto orgáne ľudského tela dochádza k zložitej premene dôležitých látok na aktívnu formu vitamínu D, a naopak, aj samotné obličky potrebujú na udržanie zdravia primeranú dávku vitamínu D. Priaznivý a ochranný vplyv vitamínu D na obličky dokazujú mnohé klinické a experimentálne štúdie.

Vitamín D

Vitamín D je skupina niekoľkých látok, rozpustných v tukoch. Tri hlavné formy (kalciferol – D1, ergokalciferol – D2 a cholekalciferol – D3) predstavujú prohormóny, z ktorých v pečeni a v obličkách postupne vzniká definitívna, biologicky aktívna forma účinná forma: 1,25-dihydroxycholekalciferol – kalcitriol (hormón), ktorý svojou štruktúrou patrí medzi steroidné hormóny.

Kalcitriol je primárne zodpovedný za vstrebávanie vápnika a fosforu z čreva. Posledné výskumy však potvrdzujú jeho oveľa komplexnejšiu pôsobnosť na celý organizmus.

Obličky

Obličky sú párový orgán, fazuľovitého tvaru. Sú uložené po stranách chrbtice, v zadnej stene brušnej dutiny. Každá oblička má hmotnosť asi 150 gramov, je približne 12 cm dlhá, 6 cm široká a 3 cm hrubá.

Základnou stavebnou a funkčnou jednotkou obličiek je nefrón. Tento malý párový orgán zohráva vo fungovaní organizmu nezastupiteľnú úlohu. Pôsobí ako filter pretekajúcej krvi, odstraňuje splodiny metabolizmu, reguluje množstvo vody a solí v organizme, a zúčastňuje sa aj na regulácii krvného tlaku, krvotvorby a acidobázickej rovnováhy.

Život bez obličiek, teda nie je možný. Obličky patria k životne dôležitým orgánom. Ak ich funkcia zlyháva, nastupuje dialýza a dlhý proces čakania na transplantáciu. Podľa štatistík, určitú formu poškodenia obličiek má viac ako pol milióna Slovákov, bez toho, aby o tom vedeli.

vitamín-D-obličky

Obličky – továreň na D-éčko

Pre človeka najdôležitejšie zlúčeniny v tuku rozpustných kalciferolov sú: vitamín D3, známy aj ako cholekalciferol, a vitamín D2, ergokalciferol. Prvý z nich dokáže telo syntetizovať priamo v koži (vďaka pôsobeniu slnečných lúčov), oba však prijímame zo stravy, alebo formou výživových doplnkov. Na to, aby boli účinné, musia podstúpiť zložitú premenu v pečeni a v obličkách, kde sa vytvorí aktívna forma vitamínu D – kalcitriol.

Kalcitriol sa následne dostáva do buniek cieľových tkanív (kostí, kože, čreva, žalúdku, mozgu, slinivky brušnej, prištítnych teliesok a pod.), kde pôsobí naviazaním na svoj receptor. Kalcitriol je najúčinnejší streoidný hormón v ľudskom tele. Vitamín D pôsobí ako klasický hormón, ktorého účinky zahŕňajú takmer všetky tkanivá a bunky organizmu. Najprirodzenejšia cesta, ako zvýšiť hladinu vitamínu D v organizme, je, že vystavíme telo ultrafialovému B žiareniu.

D-éčko z obličiek chráni celý organizmus

Obličky (okrem produkcie iných dôležitých látok v tele) vytvárajú aktívnu formu vitamínu D, ktorý pomáha kontrolovať a regulovať hladinu vápnika a fosforu a udržiavať zdravé kosti. Aktiváciou receptorov vitamínu D, sa v čreve a v obličkách zvyšuje absorpcia týchto minerálov, čo zároveň prispieva k udržaniu minerálnej rovnováhy medzi nimi v telesných tekutinách a tkanivách.

Pri chronickom ochorení obličiek, je rovnováha týchto minerálov porušená, a v obličkách sa netvorí dostatok aktívneho vitamínu D, čo spôsobuje zhoršené vstrebávanie vápnika zo stravy. Oslabujú sa aj ďalšie komplexné účinky vitamínu D: podpora imunity, blokovanie procesov bunkového delenia, vplyv na centrálny nervový systém a pod.

Keď obličky zlyhávajú

Pri ochoreniach obličiek, sa v tele hromadia toxíny, stúpa krvný tlak, hromadia sa tekutiny, rastie riziko srdcovo-cievnych ochorení. U pacientov so zníženou funkciou obličiek, sa môže rozvinúť závažné ochorenie, tzv. sekundárna hyperparatyreóza. Prejavuje sa poruchou vstrebávania vápnika z čreva, jeho zníženým ukladaním do kostí a zvýšeným ukladaním mimo kostí, teda do ciev, mäkkých tkanív.

To spôsobuje zužovanie ciev a zvýšený výskyt kardiovaskulárnych ochorení. Hlavnou príčinou tohto stavu je práve znížená tvorba aktívneho vitamínu D v obličkách. Ochorenie spôsobuje bolesť, deformuje kosti, zhoršuje pohyblivosť a zvyšuje riziko zlomenín.

vitamín-D-zlomeniny

Znižovaním funkcie obličiek klesá aj ich schopnosť tvoriť aktívny vitamín D. V dôsledku toho už obličky nedokážu udržiavať rovnováhu vápnika a fosforu v organizme, ktorá je potrebná na udržanie pevných kostí a správne fungovanie nervov a svalov.

Zanedbanie prevencie, či liečby sekundárnej hyperparatyreózy, znamená pre pacientov nebezpečenstvo vzniku hyperkalcémie, ktorá spôsobuje kôrnatenie ciev, poruchy štruktúry a funkcie srdca, či poruchy imunity.

Cieľom liečby pacientov s chronickým ochorením obličiek je náhrada tohto nedostatku. Už od roku 2005 majú nefrológovia možnosť liečiť pacientov analógom biologicky aktívneho vitamínu D (kalcitriolu), liekom s účinnou látkou „parikalcitol“. Pri dopĺňaní vitamínu D prostredníctvom výživových doplnkov, sa dá priebeh sekundárnej hyperparatyreózy spomaliť, prípadne zastaviť.

Škodí aj nadbytok D-éčka

Tak, ako sú obličky nevyhnutné na tvorbu vitamínu D, jeho nadmerné množstvo ich môže (naopak) aj poškodiť. Pri dlhodobom prijímaní toxických dávok vitamínu D, dochádza v organizme k nadmernému ukladaniu vápnika v mäkkých tkanivách, čo urýchľuje proces zvápenatenia obličiek a srdca.

K príznakom prebytku vitamínu D patria:

 • nevoľnosť a zvracanie,
 • strata chuti do jedla,
 • neustály smäd,
 • zvýšená hladina vápnika v krvi.

Predávkovanie môže byť spôsobené aj vysokým príjmom rybích olejov, pečene rýb alebo tabletkových prípravkov. Pri opaľovaní, predávkovanie vitamínom D nehrozí.

Ako udržať obličky v dobrej kondícii?

Pri dodržiavaní zdravej životosprávy, konzumácii vyváženej stravy a dostatočnom pitnom režime, nevyžadujú obličky u zdravého človeka mimoriadnu starostlivosť. Predsa je však dôležité, dodržiavať základné zásady:

 • Doprajte si pravidelný a bezpečný pobyt na slnku.
 • Jedzte stravu bohatú na vitamín D (morské ryby, rybí tuk, mäso, živočíšnu pečeň, vaječné žĺtky, mlieko, mliečne výrobky, kokos, kakao, ďatle, potraviny fortifikované vitamínom D).
 • Pite dostatočné množstvo tekutín.
 • V prípade potreby, po konzultácii s lekárom, dopĺňajte vitamín D prostredníctvom výživových doplnkov.
 • Sledujte signály svojho tela (krvný tlak, hladinu cukru v krvi). Vysoký krvný tlak a diabetes sú totiž dve hlavné príčiny ochorenia obličiek.
 • Obmedzte používanie soli, ktorá zvyšuje krvný tlak aj riziko obličkových kameňov.
 • Dodržiavajte správnu životosprávu.

Zdroje: MUDr. Sylvie Dusilová Sulková: Metabolizmus vitaminu D a současné možnosti terapeutické aktivace receptoru pro vitamin D při chronickém onemocnění selhání ledvin; Hemodialyzační středisko FN, Hradec Králové, Klinika nefrologie, Transplantcentrum Institutu klinické a experimentální medicíny Praha
Doc. RNDr. Eva Račanská, CSc.: Vitamín D – hormón, ktorý nám chýba;Katedra farmakológie a toxikológie, Farmaceutická fakulta UK, Bratislava
Dorota Hudecová: Ako sa starať o obličky. Zdravie Pravda, 2011

 

Najnovšie články