Vitamín D a imunita

Uverejnené 12:52
vitamin-d-aktivator-imunity

Vitamín D má v moci celé naše telo

Lekári sa pôvodne domnievali, že náš organizmus potrebuje vitamín D len na reguláciu vápnika a fosforu, ktoré sa zúčastňujú na tvorbe kostí. No rachitídu, ľudovo krivicu, hoci už dávno nepatrí k najrozšírenejším chorobám, dodnes spájame predovšetkým s nedostatkom slnka.

V posledných desaťročiach sa názory na účinkovanie vitamínu D menili. Odborníci (na základe rozsiahlych výskumov) pritom už dávnejšie zistili, že vitamín D sa významne podieľa na mnohých fyziologických pochodoch ľudského tela. A najmä – je dôležitý pre budovanie silného imunitného systému.

Nedostatok slnečných lúčov – nedostatok vitamínu D

Vitamín D prirodzene vzniká najmä v pokožke – počas opaľovania na slnečnom svetle. V dnešnej populácii však môžeme pozorovať, že stále viac ľudí – či už z pohodlnosti, alebo zo strachu pred onkologickým (kožným) ochorením – „prežíva“ stále viac času vo vnútorných priestoroch, len nie na slnku. Údaje o nízkych hladinách vitamínu D u väčšiny populácie, sú len prirodzeným vyústením tohto správania.

Vitamín D dobíja našu imunitu

Skúmanie vplyvu vitamínu D na náš imunitný systém, patrí k moderným trendom súčasnej medicíny. Ukazuje sa, že pacienti, ktorí často mávajú infekcie, nemajú dostatok vitamínu D, ako je to aj u pacientov s autoimunitnými ochoreniami (napr. reumatoidná artritída, zápalové ochorenia čreva, skleróza multiplex, psoriáza a pod.). Významný je aj antikancerogénny (protirakovinový) účinok vitamínu D.

kampan-vitabalans-2016-1

Vitamínom D proti mikroorganizmom

Vitamín D je dôležitý pri aktivácii obranyschopnosti organizmu. Jeho nízke hodnoty v organizme spôsobujú, že ochranný druh bielych krviniek, tzv. T-lymfocyty, nedokážu zabrániť infekciám. Na aktiváciu ochrany pred mikroorganizmami totiž potrebujú práve vitamín D.

S vitamínom D v krvnom riečisku, sa T-bunky – ako najdôležitejší článok imunitného systému –„ozbroja“, a začnú proti mikroorganizmom účinne bojovať. Ak je v krvi nedostatok vitamínu D, T-bunky nedokážu identifikovať hrozbu infekcie a iných patogénov.

Imunitná reakcia organizmu teda vyžaduje prítomnosť dostatočnej hladiny vitamínu D. Bez vitamínu D je náš organizmus voči infekčným ochoreniam bezbrannejší.

Vitamín D bojuje aj proti chrípke

Vedci z viacerých amerických pracovísk (na základe najväčšej epidemiologickej štúdie z roku 2009, na vzorke 19-tisíc Američanov) zistili súvislosti medzi nízkymi hladinami vitamínu D a zvýšeným výskytom ochorení dýchacích ciest, ako sú chrípka a ochorenia z prechladnutia (napr. nádcha). Doteraz bola prevencia týchto ochorení spájaná najmä s podávaním vitamínu C. Ten však zabezpečuje hlavne skrátenie a zmiernenie závažnosti ochorenia, kým vitamín D má výrazné preventívne účinky.

Silná imunita nás ochráni aj v zime

Výsledky výskumov potvrdzujú, že dlhodobým nedostatkom vitamínu D trpí väčšina populácie, najmä na konci zimného obdobia. Aj keď sú chrípka a infekčné ochorenia spájané najmä so zimou, na udržanie dobrej kondície organizmu je potrebná optimálna hladina vitamínu D v organizme po celý rok.

Preto je potrebné, aby sme sa pri prvých silnejších slnečných lúčoch zdržiavali vonku, prípadne dopĺňali nedostatok vitamínu D prostredníctvom potravy, či výživových doplnkov.

 

Najnovšie články