Koľko vitamínu D potrebujeme?

Uverejnené 9:33
Koľko vitamínu D potrebujeme

Dnes potrebujeme viac D-éčka, ako v minulosti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča v rôznych vekových skupinách rôzne hodnoty dávok vitamínu D. Je však zaujímavé, že uvádzané dávky sú oveľa vyššie, ako hodnoty odporúčané v minulosti. To znamená, že v spoznávaní vitamínu D došlo k významnému vedeckému pokroku.

Výskum dokázal mnohostrannú dôležitosť vitamínu D pre ľudský organizmus. Najnovšie odporúčania amerického ústavu United States Institute of Medicine vyzerajú takto: pre deti 3-násobne vyššie dávky (oproti minulosti), u seniorov 1,5- až 3-násobne.

Dostatok D-éčka pre všetky vekové kategórie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila denný príjem vitamínu D u detí na 5 µg (teda viac ako 200 medzinárodných jednotiek (IU)). U dospelých ľudí vo veku 51 – 65 rokov na 10 µg (400 IU), u ľudí nad 65 rokov na 15 µg(600 IU). V rámci Európy a celého sveta sa však odporúčania jednotlivých štátov odlišujú.

Odborníci na výživu najnovšie odporúčajú denné dávky vitamínu do 4 000 IU, a pri vysokom deficite až 10 000 IU. Podstatnú časť tvorby vitamínu by pritom mala pokryť syntéza v koži pri slnečnom žiarení.

Dávke 4 000 IU zodpovedá asi 100 miligramov vitamínu D. Za toxickú dávku je považovaných 40 000 IU vitamínu D denne.

kampan-vitabalans-2016-1

Aj pri vitamíne D platí, že nič netreba preháňať

Treba však pamätať aj na to, aby denný príjem vitamínu D neprekročil bezpečnú hornú hranicu, odporúčanú odborníkmi pre danú vekovú skupinu. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k predávkovaniu, ktoré sa najčastejšie prejavuje nechutenstvom, stratou na hmotnosti, nevoľnosťou, zvracaním, či zápchou.

Pri dopĺňaní vitamínu D pomocou výživových doplnkov s vitamínom D, by sme sa vždy mali riadiť odporúčaniami svojho lekára.

Dobrou správou je, že naše telo disponuje účinnými mechanizmami regulácie a distribúcie slnečného vitamínu v organizme. Vitamínom D, získaným prirodzenou cestou, teda opaľovaním, sa preto predávkovať nemôžeme.

Nedovoľme, aby nás prehnaný strach z rakoviny kože obral o vitamín, ktorý slnko ponúka celkom zadarmo.

 

Najnovšie články