Ako dopĺňať vitamín D po celý rok

Uverejnené 9:44

D-éčko – základ nášho zdravia

Mäknutie kostí, kazivosť zubov, znížená imunita, zvýšený výskyt chronických ochorení… Výskumy posledných rokov dokazujú komplexný účinok dostatku, resp.vitamínu D na kvalitu nášho zdravia. Stačí na pokrytie potreby vitamínu D v organizme slnečné svetlo a vhodná výživa, alebo potrebujeme aj niečo navyše?

D-éčko potrebujeme počas celého roka

Koncentráciu vitamínu D v organizme ovplyvňuje pobyt na slnku, zemepisná šírka, genetické faktory, ale aj to, či jeme tie správne potraviny. Alarmujúco nízka hladina vitamínu D u moderného človeka, na ktorú poukazujú vedci po celom svete, nás núti podnikať kroky, aby sme dostali svoje zdravie viac pod kontrolu.

Rozhoduje ročné obdobie, vek, aj stav organizmu

Vzhľadom na široké pozitívne účinky vitamínu D na ľudský organizmus, jednoznačne potrebujeme suplementáciu (dopĺňanie) vitamínu D. Mali by sme k nej pristúpiť v čase menej intenzívneho slnečného žiarenia, teda najmä na jeseň a v zime. Platí však, že dopĺňanie vitamínu D by sa malo týkať aj zdravých jedincov, nielen rizikových skupín:

  • novorodenci a dojčatá, deti,
  • tehotné a dojčiace ženy,
  • ženy v klimaktériu,
  • starší ľudia,
  • hospitalizovaní pacienti,
  • ľudia s chronickými ochoreniami.

Prečo potrebujeme D-éčko po celý rok?

Dostatočné množstvo vitamínu D v organizme je dôležité pre optimálne využívanie vápnika v organizme. Vitamín D podporuje absorpciu vápnika v črevách a jeho ukladanie do kostí, a tiež reguluje jeho hladinu v krvi.

Nedostatok vitamínu D sa prejavuje ochoreniami kostí už v detskom veku. U dospelých sa zase podpisuje pod rozvoj osteoporózy.

Vitamín D má však aj mnohé mimokostné účinky: podporuje imunitný systém, pôsobí ako prevencia pred kardiovaskulárnymi a onkologickými ochoreniami. Nie nadarmo sa dnes vitamín D označuje ako antibiotický vitamín.

ako-dopĺňať-vitamín-D

Rizikové obdobie bez slnka

Nedostatok slnka v zimných mesiacoch, nedostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, ale aj nedostatočná konzumácia potravín obsahujúcich vitamín D (morské ryby s vyšším obsahom tukov), to všetko „môže“ za nedostatočný objem vitamínu D v organizme. Počas zimného obdobia klesá hladina vitamínu D v krvi až o 50 %!

Denný príjem vitamínu D = celoročná odporúčaná dávka

V zimných mesiacoch hladina vitamínu D v organizme výrazne klesá hlavne kvôli nedostatku slnečného žiarenia. Najnižšia koncentrácia je u väčšiny ľudí na úrovni 30 – 32 ng/ml (74 – 80 nmol/l), v zimných mesiacoch dosahujú tieto hodnoty približne len 15 – 18 ng/ ml (37,5 – 45 nmol/l). Ide o veľmi nízke hladiny, ktoré môžu byť pri dlhodobom nepriaznivom stave základom pre rôzne zdravotné komplikácie!

Ako dopĺňať vitamín D?

Vitamín D môžeme prijímať buď v prírodnej (rybí tuk – D2), alebo syntetickej forme (cholekalciferol D3). V lekárňach sú dostupné rôzne formy vitamínu D (tabletky, kvapky, tobolky). Navyše, často sú kombinované s inými dôležitými prvkami, napr. vápnikom, vitamínom K a pod. (O dopĺňaní vitamínu D prostredníctvom výživových doplnkov, sa vždy raďte so svojím lekárom.)

V prípade fortifikovaných (vitamínom D obohatených) potravín a výživových doplnkov, je dokázané, že hoci sa používajú obe formy vitamínu D – vitamín D2 a vitamín D3, ten druhý (cholekalciferol) je účinnejší a stabilnejší. Medzi podaním exogénneho vitamínu D a tvorbou biologicky aktívnych foriem v organizme uplynie zvyčajne 10 – 24 hodín. Maximálna klinická odpoveď na podaný vitamín D, sa typicky zjaví asi po mesiaci liečby (Furková, Šašinka: Slnečný vitamín).

Poznámka: Hodnoty vitamínu D sa uvádzajú v tzv. medzinárodných jednotkách (alebo mikrogramoch). Pre lepšiu orientáciu slúži prepočet jednotiek, kde 5 mikrogramov je 200 IU (medzinárodných jednotiek).

Tabuľka
Odporúčané dávky vitamínu D IU/24 h u zdravej populácie
(Furková, Šašinka: Slnečný vitamín)

VekSuplementačná dávka vitamínu D IU/24hHorná hranica (IU/24 h)
Deti
0-6 mesiacov 6001000
6-12 mesiacov600 1500
1-3 roky 6002500
4- 8 rokov8003000
9-18 rokov8004000
Dospelí
19-70 8003000
nad 70 rokov 8004000
Tehotné a dojčiace matky
14-18 rokov 600-800 4000
19-50 rokov 800-1000 4000
 

Najnovšie články