Podávame deťom vitamín D v kvapkách správne?

Uverejnené 12:07
Vitamin d v kvapkach

Ktorá z nich má pravdu?

Albína, 68 rokov: „Spomínam si na svoje detstvo, keď nám mama dávala pravidelne rybí olej. Keď som mala malé deti, robila som to isté. Konzumovali aj veľa orechov, pili litre mlieka a celý deň behali „po vonku“. Vychovala som tri deti, a vtedy sa nikdy toľko nefilozofovalo nad ich zdravím.“

Emília, 28 rokov, mama 4 ročného syna a 13 mesačnej dcéry: „Deťom dávam vitamín D v kvapkách. Viem, že je pre ich zdravie potrebný. Staršiemu synovi som podávala dva roky, denne dve kvapky, rovnako to robím dnes pri dcére. Po dvoch rokoch som synovi kvapky prestala podávať, chodím s deťmi veľa von.“

Odpoveď na otázku, ktorá z dvoch žien má pravdu, sa hľadá ťažko, pretože každá vychovávala deti v inej dobe. Dnešný životný štýl, sa od toho spred päťdesiatich rokov, podstatne zmenil deti sa menej hýbu, jedia viac „prešpekulovaných“ potravín, zhoršilo sa životné prostredie. Na strane druhej, v posledných rokoch sa neuveriteľne zlepšila lekárska diagnostika, geometrickým radom pribúdajú nové poznatky o význame vitamínu D pre správne fungovanie ľudského tela.

Prečo práve vitamín D?

Okrem zabezpečovania všetkých základných živín, dôležitá aj vyváženosť vitamínovstopových prvkov (minerálov). Pri nedostatku ktorejkoľvek zložky, dochádza u dieťaťa k vážnym poruchám v celkovom vývoji.

Riziko nedostatku vitamínov v organizme spočíva v tom, že tento stav sa neprejavuje okamžite (alebo po krátkej dobe), ale dlhodobý nedostatok môže spôsobiť celú škálu odchýlok od normálneho vývoja.

Aj keď sú vitamíny bežnou súčasťou potravín, a všestranná a pestrá výživa zabezpečuje ich pravidelný prísun, Prof. MUDr. Svetozár Dluholucký, CSc., zdôrazňuje:

Dojča, či batoľa má potrebu vitamínov až trikrát vyššiu, pretože dieťa v útlom veku je vystavené celému radu infekcií, ktoré vyčerpávajú zásoby vitamínov. Aj spôsob výživy u malých detí nebýva vždy taký pestrý, ako je otrebné. Hladina niektorých vitamínov sa môže pohybovať na hranici potreby, takže môžu dieťaťu chýbať“.

Vitamín D získavame prostredníctvom slnečného žiarenia, alebo zo stravy. Z potravín živočíšneho pôvodu získavame cholekalciferol – D3, z potravín rastlinného pôvodu ergokalciferol – D2. Cholekalciferol je 1,5 krát účinnejší, ako ergokalciferool D2.

Vitamín D zohráva významnú úlohu v metabolizme vápnika (zodpovedá za jeho vstrebávanie v čreve), podporuje mineralizáciu kostí, je dôležitý pre správne fungovanie svalov. Jeho nedostatok sa prejavuje aj oslabenou imunitou a náchylnosťou k infekciám.

Vo vyššom veku sa nedostatok vitamínu D spája s rizikom vzniku cukrovky, kardiovaskulárnych a autoimunitných ochorení, niektorých typov rakoviny, či mentálnych  porúch.

kampan-vitabalans-2016-1

Keď materské mlieko nestačí…

Aj keď sa predpokladá, že v prvých mesiacoch života dostáva dieťa všetky potrebné živiny v materskom mlieku, táto vzácna tekutina, žiaľ, dostatok vitamínu D neobsahuje. Naopak, nachádza sa v ňom len v extrémne nízkej koncentrácii. Aj preto sa na Slovensku už dlhé roky podáva deťom vitamín D v kvapkách (v rámci prevencie krivice).

Pediatrička, MUDr. Eva Sláviková z Malaciek, hovorí, že podávanie vitamínu D deťom má na Slovensku minimálne 50-ročnú tradíciu.

„Aj vďaka tomu som dodnes rachitické dieťa vo svojej ambulancii nevidela. Počas mojej tridsaťročnej praxe, sa deťom predpisuje vitamín D v kvapkách. U zdravých detí každý deň, u rizikových detí sme podávali Infadin Forte 4-krát do roka v priebehu prvého roku života.“

Dnes sa vitamín D v kvapkách sa podáva deťom od 2. týždňa života, v objeme 800 IU denne (IU – medzinárodné jednotky). Dve kvapky denne zabezpečujú, že aj pri prirodzenej strate (priľnutie na lyžičku a pod.) deti dostanú dostatočný prísun vitamínu D. V užívaní kvapiek je potrebné pokračovať do ukončenia 2. roka života dieťaťa.

Vigantol, účinná látka – D3 vitamín, je na lekársky predpis.  

Podávame deťom kvapky vitamínu D správne?

Na prednáške MAMA CENTR-a, ktorú zorganizovalo v spolupráci s Nadáciou Horský park v Bratislave, bolo niekoľko mamičiek malých detí nemilo prekvapených, keď zistili, že napriek poučeniu lekára, vitamín D podávajú deťom nesprávne.

Jana: „Dcérke som pridávala kvapky do fľaše mlieka, vraj je to nesprávny postup.“

Zuzana: „Často som zabudla malej kvapky podať, tak som jej dala raz týždenne celú dávku.“

Martina: „Nakvapkala som vždy kvapku vitamínu na cumeľ a dala som ju dieťaťu zapiť

mliekom. Po roku malému zistili nedostatok vitamínu D, tak som kvapkala dve kvapky a dávala zapiť mliekom. Až tu sa dozvedám, že som to robila nesprávne.“

„Vzhľadom na to, že vitamín D je rozpustný v tuku, podávame ho na lyžičke v mlieku, a dohliadneme na to, aby dieťa skonzumovalo celú dávku,“ zdôrazňuje MUDr. Eva Sláviková.

Podávanie do úst a zapitie čajom, alebo pridanie kvapiek do celej fľaše mlieka, pri ktorej nie je istota, že ju dieťa skonzumuje celú (a či vitamín nezostane na stenách fľaše) – to sú podľa odborníčky najčastejšie chyby rodičov.

„ vitamín D v kvapkách musíme podávať v pokrme, ktorý obsahuje tuk! U starších detí to môže byť aj niečo iné, napríklad chlebík s maslom, omastený zemiak, lyžica polievky, čokoľvek z tuhej stravy, čo obsahuje tuk.“

Denne sa podáva deťom do 2 rokov 800 IU vitamínu D.

Kvapky sa podávajú všetkým dojčatám, nezávisle od spôsobu ich výživy alebo ročného obdobia.

kampan-vitabalans-2016-2

Dokedy treba podávať vitamín D?

Preventívne ho podávame deťom do 2 rokov. Vzhľadom na fakty o alarmujúco nízkej koncentrácii vitamínu D v detskej populácii (až 77,7% slovenských detí a adolescentov vo všetkých vekových skupinách, okrem detí do 2. roku života), odborníci odporúčajú dopĺňanie vitamínu D aj po 2. roku života dieťaťa, prinajmenšom pri nedostatku slnečného žiarenia (v jesenných a zimných mesiacoch).

Osobitnú pozornosť treba venovať obdobiu dospievania, keď intenzívny rast kostí kladie zvýšené nároky na organizmus.

Kvapky je potrebné podávať pravidelne a správne:

Utvorte si návyk. Aj u dojčených, aj umelo živených detí, je dôležitá pravidelnosť podávania. Najvhodnejšie je, podávať kvapky každý deň, v tom istom čase. Podávanie vitamínu D v niekoľkých nárazových dávkach má svoje špecifické indikácie (napr. pri začiatku liečby určitého ochorenia, alebo u detí, pri ktorých nie je zaručená pravidelnosť podávania kvapiek – slabé sociálne, či rodinné prostredie).    

Kvapky nepodávame priamo do úst! Môžu priľnúť na sliznicu úst, odkiaľ sa nedokážu dostatočne vstrebať.

Kvapky podávame v lyžičke s mliekom, s kašou alebo polievkou.

Kvapky nepodávame v čaji, alebo vo vode, pretože vitamín D sa musí naviazať na tuk v pokrme.

Na lyžičku dáme najskôr jedlo, až potom kvapky, aby neprišlo k priľnutiu kvapiek na povrch  lyžičky.

Kvapky nie je vhodné dávať do celej dávky pokrmu – napr. do fľaše mlieka. Zväčša dochádza k priľnutiu kvapiek na stanu fľaše, a do detského organizmu sa tak nedostane celá potrebná dávka, resp. dieťa nedopije celú fľašu.

Čo spôsobuje nedostatočný príjem vitamínu D u detí:

  • vznik rachitídy – deformácie kostry,
  • pretrvávanie fontanely do 2. roku života,
  • zvýšený sklon k infekciám,
  • zvýšenú chorobnosť detí,
  • zníženie svalovej sily a tonusu,
  • oneskorený rast zubov,
  • defekty skloviny,
  • zubné kazy.

Spracované podľa:

Prednáška: Majú naše deti dostatok D vitamínu?

MAMA CENTRUM, Nadácia Horský park, 24.2.2016

FURKOVÁ, K., HRACHOVÁ, J., NAJDEKOVÁ,i.,WSOLOVÁ, L: Koncentrácie vitamínu D u detí a adolescentov sledovaných v nefrologickej ambulancii. Lek Obzor, 59, 2010, č.6, s. 216-220

http://detskechoroby.rodinka.sk/detske-choroby/brucho/traviaca-sustava/ma-vase-dieta-dostatok-vitaminov/

 

Najnovšie články